Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu
Havalı ve Ateşli Silahlar » Yarışmalar

Uluslararası Atıcılık Federasyonun (ISSF) belirlediği olimpik branşlardan olan havalı tabanca ve havalı tüfek yarışmaları kapalı 10 metre atış poligonlarında ve desteksiz/ayakta atış pozisyonunda düzenlenmektedir. Ülkemizde yıldızlar ve minikler kategorisinde de gerçekleştirilen havalı silah yarışmaları, Uluslararası yarışmalarda büyükler ve gençler kategorilerinde yapılmaktadır. 

Kategorilerine göre atım sayılarının değiştiği havalı silahlar disiplininde büyükler ve gençler kategorilerinde (tabanca ve tüfek) atım sayısı "60", müsabaka süresi 1 saat 15 dakika, yıldızlar kategorisinde atım sayısı "40", müsabaka süresi 50 dakika, minikler kategorisinde ise atım sayısı "30", müsabaka süresi 50 dakika olarak belirlenmiştir.

Atıcılık sporunda ciddi manada fiziksel ve zihinsel kondisyona ihtiyaç vardır.

Tüm yarışmalar, ISSF Genel Mevzuatı ve geçerli ISSF Müsabaka Kuralları ile birlikte Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu′nun ilgili yönetmelik ve talimatlarına göre düzenlenmekte olup, yarışmalar görevli hakemlerce yönetilmektedir.

Eleme yarışmaları sonuçlarına göre en iyi ilk sekiz puanı elde eden sporcular final yarışmasına katılma hakkı elde ederler.

Final yarışmasında 5'er atışlık 2 seriden sonra tekli atışlara geçilir. Her iki atış sonunda en düşük skorlu sporcunun elendiği final yarışması bronz, gümüş ve altın madalya sahipleri belli olana kadar devam eder. Yıldızlar ve minikler kategorilernde final yarışmaları yapılmamakta olup, sıralama ve derecelendirmeler eleme yarışmaları sonucuna göre belirlenir.